WhatsApp ile iletişime geç
sadsad x
asdasd

Kb Köyceğiz Balı Püren Balı 850 G Cam Kavanoz

Ürün Kodu : 152.BAL.PRN.850.CAM
155,00 TL
Adet:

-

+

300 TL ve üzeri kargo ücretsiz!
 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Yorumlar
 • Köyceğiz Balı Püren Balı
  Köyceğiz’in enfes kızıl çam ormanlarında bulunan diğer bitkiler kış uykusuna yatarken arılar püren çiçekleri ile uyanırlar. Kasım ayının başında açık pembe renkleriyle püren çiçekleri doğaya aykırılıklarını ilan eder.

  Arılar için zengin nektar ve polen kaynağı olan püren çiçekleri, baş döndürücü güzellikleri ve kokusuyla onları kendilerine çeker. Arılar püren çiçeklerinden topladıkları nektarları olgunlaştırarak, kırmızımsı bir renkle, hafif acı ve oldukça yoğun olan Köyceğiz Balı Püren Balı’nın üretilmesini gerçekleştirirler.

  Ürünlerimizde pastörizasyon işlemi uygulamıyoruz.

  İşlenmiş bal, ısıltıdığı ve ardından soğutulduğu aynı zamanda filtrasyon işlemi yapılarak poleninin alındığı bir prosesten geçer. Bu işlem normalde kristalize olan balı önlemek için yapılır ve rengi berrak homojen hale getirilir. Bununla birlikte yüksek ısı vitamin, mineral, enzim ve amino asitlerin çoğunu öldürerek sağlıklı olan tarafını kaybetmesini sağlar.

  Köyceğiz Balı Püren Balı'nı Petekten süzdükten sonra dinlendirme işleminin ardından paketleyerek 100% doğallığını koruyoruz.

  Bu nedenle Köyceğiz Balı Püren Balı’nın kristalize olması doğal bir durumdur.

  Boğazı yakmayan özelliği ile yüksek enerji verir. Besin değeri oldukça yüksektir. Diyabet ve ülser gibi hastalıkların tıbbi tedavisinin yanında Köyceğiz Balı Püren Balı’nın tamamlayıcı etkisi vardır. Bakteri, virüs ve mantar gibi çeşitli organizmaların üzerinde inhibe edici etkisi olduğu. Ayrıca karaciğer yağlanması ve idrar yolu rahatsızlıklarına faydalı olduğu bilinmektedir.

  Köyceğiz Balı Püren Balı’nın eşsiz lezzeti ve kovandaki doğallığını, Köyceğiz Balı sofralarınıza taşıyor!

   

  Analiz Sertifikalarımız

  Köyceğiz Balı, arılarımızın çalışkanlıkları ve arıcılarımızın büyük özverileriyle döneminde sağılan ballardan numune alınır. Tüm ballarımız düzenli periyotlarla akredite olmuş, Türkiye’nin önde gelen bal alanında uzmanlaşmış hocalarımızın gözetiminde olduğu üniversitelerinde (Hacettepe üniversitesi, Muğla üniversitesi) analiz edilir.

  Türk Gıda Kodeksi Bal Tebliği’ni esas alarak yaptırdığımız saflık analizlerimizin tümü ürünlerin yanında mevcuttur. Baldaki bu parametreleri ayrı ayrı ele alırsak;

  Prolin değeri Köyceğiz Balı Püren Balı’mızda dominant bulunan bir amino asittir. Bunun miktarı Köyceğiz Balı Püren Balı’nın kalite kriteridir. Prolin değerinin yüksek veya düşük olması arının Köyceğiz Balı Püren Balı yapma döneminde doğadan nektar alıp almadığının bir göstergesidir. Türk Gıda Kodeksi Bal Tebliği’ne göre Köyceğiz Balı Püren Balı’mızda olması gereken Prolin değeri en az 300mg/kg’dır. Buna göre; Köyceğiz Balı Püren Balı’mızdaki oran 384.91mg/kg’dir.

  Diastaz değeri Köyceğiz Balı Püren Balı’mızda en fazla bulunan enzimdir. Bu enzim arıların Köyceğiz Balı Püren Balı’nı olgunlaştırması sırasında midelerinden salgılayarak oluşturduğu ve Köyceğiz Balı Püren Balı’na aktardığı bir enzimdir. Bu enzimin değeri Köyceğiz Balı Püren Balı’nda ısıl işlem uygulanıp uygulanmadığının göstergesidir. Türk Gıda Kodeksi Bal Tebliği’nde Diastaz değeri en az “8” olmalıdır. Buna göre; Köyceğiz Balı Püren Balı’mızdaki değer “10.42”dür.

  Nem değeri Köyceğiz Balı Püren Balı’nın içerisindeki su miktarını ifade etmektedir. Köyceğiz Balı Püren Balı’nın olgunluğu ve raf ömrünün belirlenmesinde önemi rol oynar. Köyceğiz Balı Püren Balı petek gözlerinde arılar tarafından konulduğunda nem oranı yaklaşık %30-35 civarlarındadır. Arılar kovan sıcaklığını dengelemeleri ve kanat çırpışları ile bu nem oranını %20’nin altına indirirler. %20’nin üzerinde olan Köyceğiz Balı Püren Balı arıcılar tarafından erken hasat edildiğinin göstergesidir. Türk Gıda Kodeksi Bal Tebliği’nde nem değeri en fazla %20’dir. Köyceğiz Balı Püren Balı’mızda bu oran %18.12’dir.

  Elektriksel iletkenlik, Köyceğiz Balı Püren Balı’ndaki mineral ve asit içeriğini belirlemek için ölçülür. Köyceğiz Balı Püren Balı içerisinde bulunan organik asitler, mineral maddeler ve protein miktarına göre elektriksel iletkenlik değişebilir ve bunun sonucunda Köyceğiz Balı Püren Balı’nın Salgı veya Çiçek Balı ayrımına ulaşılır. Türk Gıda Kodeksi Bal Tebliği’ne göre Çiçek Ballarında elektriksel iletkenlik en fazla 0.8mS/cm Salgı Ballarında ise en az 0.8mS/cm olmalıdır. Köyceğiz Balı Püren Balı’mızda elektriksel iletkenlik değeri 1.38mS/cm’dir.

  Serbest Asitlik ve Ph değeri, Köyceğiz Balı Püren Balı içerisinde bulunan organik asitler, mineral maddeler, protein ve karbonhidrat miktarına göre belirlenen başlıca elementlerdir. Bu uygulama Köyceğiz Balı Püren Balı’nın fermantasyonu ve Salgı Balı’nın belirlenmesinde önemli rol oynar. Köyceğiz Balı Püren Balı’nda bulunan asitler yalnızca Köyceğiz Balı Püren Balı’nın tat ve lezzetine etki etmezler aynı zamanda Köyceğiz Balı Püren Balı’nda mikroorganizma gelişmesini de önlerler. Türk Gıda Kodeksi Bal Tebliği’ne göre Köyceğiz Balı Püren Balı’nda serbest asitlik değeri en fazla 50meq/kg olmalıdır. Köyceğiz Balı Püren Balı’nda serbest asitlik değeri 20.90meq/kg’dır.

  Hidroksimetilfurfural (HMF), Köyceğiz Balı Püren Balı içerisindeki HMF oranı Köyceğiz Balı Püren Balı’nın ısıl işlem görmesi, uzun süreli kötü koşullarda depolama gibi parametrelerin etkisi ile HMF miktarı artar. HMF; Köyceğiz Balı Püren Balı’ndaki indirgen şekerlerin karbonil grupları ile aminoasitlerin ve proteinlerin amin grubunun kondenzasyonu ile oluşmaktadır. HMF değeri Köyceğiz Balı Püren Balı’nın tazeliğin bir göstergesidir. Türk Gıda Kodeksi Bal Tebliği’ne göre Köyceğiz Balı Püren Balı’nda HMF oranı en fazla 40mg/kg olmalıdır. Köyceğiz Balı Püren Balı’nda HMF oranı “2.68”dür.

  Köyceğiz Balı Püren Balı’nda C4 ve Delta C13 değeri; Köyceğiz Balı Püren Balı’nda C13 analizi başta kamış şekeri, mısır bazlı şeker ve Glukoz bazlı şekerin ispatı için kullanılan en yaygın yöntemdir. Bitkilerin farklı fotosentez döngülerini ele alarak Köyceğiz Balı Püren Balı’nın ve bal proteininin izotop atomların arasındaki orandan yola çıkarak Köyceğiz Balı Püren Balı’nda tağşiş yapılıp yapılmadığı hakkında bilgi verir. Türk Gıda Kodeksi Bal Tebliği’ne göre Köyceğiz Balı Püren Balı’nda C13 bal ve protein fraksiyonları arasındaki işlem sonucunda C4 şeker oranı en fazla %7 olmalıdır. Köyceğiz Balı Püren Balı’nda C4 şeker oranı %0’dır.

  Köyceğiz Balı Püren Balı’nda şeker profili analizi; Köyceğiz Balı Püren Balı karbonhidratlı bir gıda olmasından dolayı kuru madde oranının yaklaşık %95-99. Bunun %85-95’ini Fruktoz ve Glukoz oluşturur. Köyceğiz Balı Püren Balı’na tadını veren bu 2 monosakkarit bitkilerin nektarlarından veya bitkiler üzerinde yaşayan böceklerin salgılarında bulunan sakkarozun invertaz enzimi ile inversiyona uğraması sonucu meydana gelmektedir. Türk Gıda Kodeksi Bal Tebliği’nde Çiçek Ballarında şeker profili miktar ve oranı en az 100g’da 60g ve Fruktoz/Glukoz oranı 0,9-1,4 arasındadır. Köyceğiz Balı Püren Balı’mızda Fruktoz+Glukoz 54.80 ve oranı 1.30’dir.

  Bir Bal'da Sakkaroz olmamalıdır. Arı topladığı nektardan tamamını inversiyona uğratarak hiç Sakkaroz kalmayıncaya kadar Fruktoz ve Glukoz olarak parçalar. Bal'da Sakkaroz varlığı tağşiş yapıldığının bir göstergesidir. Köyceğiz Balı Püren Balı'mızda Sakkaroz bulunmamaktadır.

  Polen Analizi; Köyceğiz Balı Püren Balı’nın kaynağı olan ballı bitkiler türleri ülkemizde büyük bir kaynağa sahiptir. Türkiye’de yöresine göre değişmekte olup yaklaşık 450 bin farklı bitki çeşitliliği bulunmaktadır. Köyceğiz yöresi de Çam Balı’na ev sahipliği yapan önemli bir lokasyondur. Ayrıca yöremizde bulunan arıcılarımız gezginci olduklarından dolayı bahar ayı geldiği zaman Türkiye’nin dört bir yanına kovanlarını bırakırlar. Artık arılar bu bitki zenginliğinin keyfini çıkararak bal yaparlar. Sağımı yapılan bu ballar üzerinde gerçekleştirilen polen analizleri, onların coğrafik ve çiçek kökenlerinin bulunmasında yararlı bilgiler sunar. Polen analizi sonucunda o yöredeki nektarlı bitkilerin tayini, Köyceğiz Balı Püren Balı’mızın isimlendirilmesi, Köyceğiz Balı Püren Balı’mızın kalitesi ve verimi belirlenmektedir.

  Köyceğiz Balı Püren Balı’nda Fenolik ve Antioksidan analizi; Antioksidanlar vücutta serbest radikallerin oluşumunu engelleyerek hücrenin zarar görmesini önleyen bileşiklerdir. Bu reaksiyonlar yiyeceklerde toksik olabilmekte ve sağlık problemlerine sebep olabilmektedir. Kısaca antioksidan aktivite vücuttaki oksidatif reaksiyonları azaltabilmektedir. Köyceğiz Balı Püren Balı’nın enzimatik ve enzimatik olmayan antioksidanlarca zengin olduğu bilinmektedir. Köyceğiz Balı Püren Balı’nın bileşiminde bulunan flavonoidler ve fenolik asitler ile bunun yanında tokoferoller, alkaloidler, askorbik asit gibi antioksidan etkiye sahip bileşiklerce zengindir. Köyceğiz Balı Püren Balı’nın rengi genel olarak içeriğinde bulunan karotenoid ve flavonoidlere bağlıdır. Koyu renkli balların antioksidan madde içeriği fazladır. Kısaca bal antioksidan yönünden zengin bir gıda olup yöre ve mevsime göre değişkenlik gösterebilir. Köyceğiz Balı Püren Balı’mızda fenolik bileşiklerin oranı mgGAE/kg cinsinden 676.102’dir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.