Apiterapi nedir?

Apiterapi, bal arısının ürettiği  zehir, bal, polen, arısütü, propolis, balmumu gibi ürünlerin insan sağlığı için kullanılma yöntemidir. Köyceğiz Balı güvencesiyle sunduğumuz Apiterapi ürünlerimiz tamamen doğaldır, saftır. İçinde insan vücudunun ihtiyaç duyduğu pek çok vitamin, enzim, mineral, protein barındırır.


Arı Sütü Nedir?

Arı sütü, 5-15 günlük işçi arıların yutak üstü salgı bezlerinden salgıladıkları bir maddedir. Jel halinde akıcı kıvamda, kremsi/beyaz renktedir. Tadı ekşi, kokusu keskin fenolik yapıdadır. Memeli hayvanların memesinde oluşan süt ile ilgisi olmadığı halde yavru beslenmesinde kullanılması ve rengi nedeniyle halk dilinde süt olarak adlandırılmaktadır.


Arı Poleni Nedir?

Bitkilerin üreme organlarının başlıklarında bulunan üreme hücreleridir. Kovanda yavru arıların ve arı sütü salgılayan genç işçi arıların beslenmesinde kullanılır. Zengin protein, vitamin karbonhidrat, yağ, fenolik bileşikler, aminoasitler ve mineral içeriği ile önemli bir enerji ve besin kaynağıdır.


Propolis Nedir?

Propolis, arılar tarafından kovanlarını dışarıdan gelen hastalık ve diğer tehlikelere karşı korumak için değişik bitki özlerinden topladıkları bir üründür. Yapışkan, reçinemsi bir maddedir. Balarısı yaşadığı kovanı dış etkenlerden, mikroorganizmalardan ve diğer zararlılardan korumak için propolisle kaplar.

 

Balmumu Nedir?

Balmumu, arıların peteklerini yapmak için karın halkalarında bulunan balmumu bezlerinden salgıladıkları yumuşak sarı veya daha koyu renkli bir maddedir.


Çam Balı (Salgı Balı) Nedir?

Çam balı, Akdeniz iklimine mahsus bazı çam ağacı türlerinin gövdesinde yaşayan bir aracı böceğin salgısını kullanarak ürettiği, müstesna bir baldır. Basra (balsıra) böceği çamın özsuyunu emerek beslenir, artan özsuyunu da tatlı bir madde halinde bırakır. Basra böceğinin Temmuz ve Ekim ayları arasında salgıladığı bu sıvı arılar tarafından çok sevilmektedir. Böceğin bu artığı arılar tarafından toplanır. Çam balının en önemli özelliği kıvamı bozulmadan veya donmadan yıllarca saklanabilmesidir. Rengi çiçek ballarının ekseriyetinden daha koyudur. Besin değeri biraz daha düşük olmakla birlikte, özellikle boğaz rahatsızlıklarına çok iyi gelir. Çam balı, kristalizasyona dayanıklılığı ve önleyici özelliği ile, tıpta ve gıda sektöründe çeşitli ürünlerde (örneğin dondurmalarda) bir doğal katkı maddesi olarak geniş bir kullanım alanına, ve önemli ihracat potansiyeline sahip bir üründür.