WhatsApp ile iletişime geç
sadsad x
asdasd
BEYNİMİZİN VAZGEÇİLMEZ YAKITI KAYNAĞI “BAL”

BEYNİMİZİN VAZGEÇİLMEZ YAKITI KAYNAĞI “BAL”

29 Haziran 2020

Karaciğerde üretilen glikojen , gece boyu gündüzden daha uyanık olan beynimizin temel enerji kaynağıdır. Karaciğerde glikojen tamamen tükenildiğinde beyin metabolik stres yaşar ve gece boyunca diğer organlarımızıda etkileyerek yorgunluk,kilo alımı,kardiyovasküler rahatsızlıklar,tip 2 diyabet,yüksek tansiyon gibi rahatsızların önünü açar.

 

Karaciğerimizin glikojen depo kapasitesi yaklaşık 75g’dır. Uyku sırasında her saatte beyne 6.5g , böbrek ve kırmızı kan hücrelerine ise 3.5g akış olur 6 ila 8 saat uykuda beynimiz bu enerji kaynağına ihtiyacı vardır.

 

Karaciğer, fruktoz ve glikozdan eşit oranda kullanarak glikojene çevirir. Bal doğal glikoz ve fruktoz içerdiği ve hemen hemen eşit bulundurduğundan dolayı gram başına daha fazla glkojen üretimi gerçekleşir. Balda sadece glikoz olsaydı karaciğer müdahalesi olmadan direk kana karışır kan şekerini yükseltir insülin seviyelerinin artmasına neden olurdu.

 

Ron Fessenden göre yatmadan önce alınan 1 veya 2 tatlı kaşığı balın 30-35g glikojen olarak stoklamak gece boyu beyni önemli ölçüde destekler.

 

Köyceğizin doğasıdan gelen en lezzetli ve doğal ballarımız size bit tık mesafede!

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.