WhatsApp ile iletişime geç
sadsad x
asdasd

Kb Köyceğiz Balı Özel Seçim Çiçek Balı 250 G Cam Kavanoz

Ürün Kodu : 152.BAL.OZLCCK.250.CAM
180,00 TL
Adet:

-

+

1.000 TL ve üzeri kargo ücretsiz!
 • Ürün Özellikleri
 • Analiz Belgeleri
 • Yorumlar
 • Tavsiye Et
 • Köyceğiz Balı Özel Seçim Çiçek Balı

  Doğu Anadolu baharı, el değmemiş ve yüksek rakımlı yaylalarında bin bir renkte ve tüm parfümleri kıskandıracak güzellikteki kokularıyla büyüleyen çiçeklerle karşılar. Arıcılarımızın Doğu Anadolu’nun en güzel yaylalarına kovanlarını bırakmasıyla birlikte arılar da işe koyulurlar. Çeşit çeşit çiçekten aldıkları nektar ve polenleri bünyelerindeki enzimleri ile karıştırarak yapısal değişikliğe uğrattıktan sonra, kovanlarında olgunlaştıran arılar, kanat çırparak balın suyunu uçururlar. Ortaya muhteşem tattaki çiçek balı çıkar.

  Ürünlerimizde pastörizasyon işlemi uygulamıyoruz.

  Köyceğiz Balı Özel Seçim Çiçek Balı'nı Petekten süzdükten sonra dinlendirme işleminin ardından paketleyerek 100% doğallığını koruyoruz.

  Bu nedenle Köyceğiz Balı Özel Seçim Çiçek Balı’nın kristalize olması doğal bir durumdur.

  Çiçek ballarından özel olarak seçtiğimiz, yöresine has rengi, tadı, kokusu ve çiçeklerden gelen şifasıyla Özel Seçim Çiçek Balı, Köyceğiz Balı kalitesiyle siz lezzet tutkunlarına ulaştırıyoruz!

   

  Analiz Sertifikalarımız

  Köyceğiz Balı, arılarımızın çalışkanlıkları ve arıcılarımızın büyük özverileriyle döneminde sağılan ballardan numune alınır. Tüm ballarımız düzenli periyotlarla akredite olmuş, Türkiye’nin önde gelen bal alanında uzmanlaşmış hocalarımızın gözetiminde olduğu üniversitelerinde (Hacettepe üniversitesi, Muğla üniversitesi) analiz edilir.

  Türk Gıda Kodeksi Bal Tebliği’ni esas alarak yaptırdığımız saflık analizlerimizin tümü ürünlerin yanında mevcuttur. Baldaki bu parametreleri ayrı ayrı ele alırsak;

  Prolin değeri Köyceğiz Balı Özel Seçim Çiçek Balı’mızda dominant oranda bulunan bir amino asittir. Bunun miktarı Köyceğiz Balı Özel Seçim Çiçek Balı’mızın kalite kriteridir. Prolin değerinin yüksek veya düşük olması arının Köyceğiz Balı Özel Seçim Çiçek Balı yapma döneminde doğadan nektar alıp almadığının bir göstergesidir. Türk Gıda Kodeksi Bal Tebliği’ne göre Köyceğiz Balı Özel Seçim Çiçek Balı’mızda olması gereken Prolin değeri en az 300mg/kg’dır. Buna göre; Köyceğiz Balı Özel Seçim Çiçek Balı’mızdaki oran 478.14mg/kg’dir.

  Diastaz değeri Köyceğiz Balı Özel Seçim Çiçek Balı’mızda en fazla bulunan enzimdir. Bu enzim arıların Köyceğiz Balı Özel Seçim Çiçek Balı’nı olgunlaştırması sırasında midelerinden salgılayarak oluşturduğu ve Köyceğiz Balı Özel Seçim Çiçek Balı’na aktardığı bir enzimdir. Bu enzimin değeri Köyceğiz Balı Özel Seçim Çiçek Balı’nda ısıl işlem uygulanıp uygulanmadığının göstergesidir. Türk Gıda Kodeksi Bal Tebliği’nde Diastaz değeri en az “8” olmalıdır. Buna göre; Köyceğiz Balı Özel Seçim Çiçek Balı’mızdaki değer “9.78”dür.

  Nem değeri Köyceğiz Balı Özel Seçim Çiçek Balı’nın içerisindeki su miktarını ifade etmektedir. Köyceğiz Balı Özel Seçim Çiçek Balı’nın olgunluğu ve raf ömrünün belirlenmesinde önemi rol oynar. Köyceğiz Balı Özel Seçim Çiçek Balı petek gözlerinde arılar tarafından konulduğunda nem oranı yaklaşık %30-35 civarlarındadır. Arılar kovan sıcaklığını dengelemeleri ve kanat çırpışları ile bu nem oranını %20’nin altına indirirler. %20’nin üzerinde olan Köyceğiz Balı Özel Seçim Çiçek Balı arıcılar tarafından erken hasat edildiğinin göstergesidir. Türk Gıda Kodeksi Bal Tebliği’nde nem değeri en fazla %20’dir. Köyceğiz Balı Özel Seçim Çiçek Balı’mızda bu oran %17.64’dir.

  Elektriksel iletkenlik, Köyceğiz Balı Özel Seçim Çiçek Balı’ndaki mineral ve asit içeriğini belirlemek için ölçülür. Köyceğiz Balı Özel Seçim Çiçek Balı içerisinde organik asitler, mineral maddeler ve protein miktarına göre elektriksel iletkenlik değişebilir ve bunun sonucunda Köyceğiz Balı Özel Seçim Çiçek Balı’nın Salgı veya Çiçek Balı ayrımına ulaşılır. Türk Gıda Kodeksi Bal Tebliği’ne göre Çiçek Ballarında elektriksel iletkenlik en fazla 0.8mS/cm Salgı Ballarında ise en az 0.8mS/cm olmalıdır. Köyceğiz Balı Özel Seçim Çiçek Balı’mızda elektriksel iletkenlik değeri 0.41mS/cm’dir.

  Serbest Asitlik ve Ph değeri, Köyceğiz Balı Özel Seçim Çiçek Balı içerisinde bulunan organik asitler, mineral maddeler, protein ve karbonhidrat miktarına göre belirlenen başlıca elementlerdir. Bu uygulama Köyceğiz Balı Özel Seçim Çiçek Balı’nın fermantasyonu ve Salgı Balı’nın belirlenmesinde önemli rol oynar. Köyceğiz Balı Özel Seçim Çiçek Balı’nda bulunan asitler yalnızca Köyceğiz Balı Özel Seçim Çiçek Balı’nın tat ve lezzetine etki etmezler aynı zamanda Köyceğiz Balı Özel Seçim Çiçek Balı’nda mikroorganizma gelişmesini de önlerler. Türk Gıda Kodeksi Bal Tebliği’ne göre Köyceğiz Balı Özel Seçim Çiçek Balı’mızda serbest asitlik değeri en fazla 50meq/kg olmalıdır. Köyceğiz Balı Özel Seçim Çiçek Balı’mızda serbest asitlik değeri 21.76meq/kg’dır.

  Hidroksimetilfurfural (HMF), Köyceğiz Balı Özel Seçim Çiçek Balı içerisindeki HMF oranı Köyceğiz Balı Özel Seçim Çiçek Balı’nın ısıl işlem görmesi, uzun süreli kötü koşullarda depolama gibi parametrelerin etkisi ile HMF miktarı artar. HMF; Köyceğiz Balı Özel Seçim Çiçek Balı’ndaki indirgen şekerlerin karbonil grupları ile aminoasitlerin ve proteinlerin amin grubunun kondenzasyonu ile oluşmaktadır. HMF değeri Köyceğiz Balı Özel Seçim Çiçek Balı’nın tazeliğinin bir göstergesidir. Türk Gıda Kodeksi Bal Tebliği’ne göre Köyceğiz Balı Özel Seçim Çiçek Balı’nda HMF oranı en fazla 40mg/kg olmalıdır. Köyceğiz Balı Özel Seçim Çiçek Balı’nda HMF oranı “9.29”dür.

  Köyceğiz Balı Özel Seçim Çiçek Balı’nda C4 ve Delta C13 değeri; Köyceğiz Balı Özel Seçim Çiçek Balı’nda C13 analizi başta kamış şekeri, mısır bazlı şeker ve Glukoz bazlı şekerin ispatı için kullanılan en yaygın yöntemdir. Bitkilerin farklı fotosentez döngülerini ele alarak Köyceğiz Balı Özel Seçim Çiçek Balı’nın ve bal proteininin izotop atomların arasındaki orandan yola çıkarak Köyceğiz Balı Özel Seçim Çiçek Balı’nda tağşiş yapılıp yapılmadığı hakkında bilgi verir. Türk Gıda Kodeksi Bal Tebliği’ne göre Köyceğiz Balı Özel Seçim Çiçek Balı’nda C13 bal ve protein fraksiyonları arasındaki işlem sonucunda C4 şeker oranı en fazla %7 olmalıdır. Köyceğiz Balı Özel Seçim Çiçek Balı’nda C4 şeker oranı %1.45’dır.

  Köyceğiz Balı Özel Seçim Çiçek Balı’nda şeker profili analizi; Köyceğiz Balı Özel Seçim Çiçek Balı karbonhidratlı bir gıda olmasından dolayı kuru madde oranının yaklaşık %95-99. Bunun %85-95’ini Fruktoz ve Glukoz oluşturur. Köyceğiz Balı Özel Seçim Çiçek Balı’na tadını veren bu 2 monosakkarit bitkilerin nektarlarından veya bitkiler üzerinde yaşayan böceklerin salgılarında bulunan sakkarozun invertaz enzimi ile inversiyona uğraması sonucu meydana gelmektedir. Türk Gıda Kodeksi Bal Tebliği’nde Çiçek Ballarında şeker profili miktar ve oranı en az 100g’da 60g ve Fruktoz/Glukoz oranı 0,9-1,4 arasındadır. Köyceğiz Balı Özel Seçim Çiçek Balı’nda Fruktoz+Glukoz 64.66 ve oranı 1.29’dir.

  Bir Bal'da Sakkaroz olmamalıdır. Arı topladığı nektardan tamamını inversiyona uğratarak hiç Sakkaroz kalmayıncaya kadar Fruktoz ve Glukoz olarak parçalar. Bal'da Sakkaroz varlığı tağşiş yapıldığının bir göstergesidir. Köyceğiz Balı Özel Seçim Çiçek Balı'mızda Sakkaroz bulunmamaktadır.

  Polen Analizi; Köyceğiz Balı Özel Seçim Çiçek Balı’nın kaynağı olan ballı bitkiler türleri ülkemizde büyük bir kaynağa sahiptir. Türkiye’de yöresine göre değişmekte olup yaklaşık 450 bin farklı bitki çeşitliliği bulunmaktadır. Köyceğiz yöresi de Çam Balı’na ev sahipliği yapan önemli bir lokasyondur. Ayrıca yöremizde bulunan arıcılarımız gezginci olduklarından dolayı bahar ayı geldiği zaman Türkiye’nin dört bir yanına kovanlarını bırakırlar. Artık arılar bu bitki zenginliğinin keyfini çıkararak bal yaparlar. Sağımı yapılan bu ballar üzerinde gerçekleştirilen polen analizleri, onların coğrafik ve çiçek kökenlerinin bulunmasında yararlı bilgiler sunar. Polen analizi sonucunda o yöredeki nektarlı bitkilerin tayini, Köyceğiz Balı Özel Seçim Çiçek Balı’mızın isimlendirilmesi, Köyceğiz Balı Özel Seçim Çiçek Balı’mızın kalitesi ve verimi belirlenmektedir.

  Köyceğiz Balı Özel Seçim Çiçek Balı’nda Fenolik ve Antioksidan analizi; Köyceğiz Balı Özel Seçim Çiçek Balı’nın enzimatik ve enzimatik olmayan antioksidanlarca zengin olduğu bilinmektedir. Köyceğiz Balı Özel Seçim Çiçek Balı’nın bileşiminde bulunan flavonoidler ve fenolik asitler ile bunun yanında tokoferoller, alkaloidler, askorbik asit gibi antioksidan etkiye sahip bileşiklerce zengindir. Köyceğiz Balı Özel Seçim Çiçek Balı’nın rengi genel olarak içeriğinde bulunan karotenoid ve flavonoidlere bağlıdır. Koyu renkli balların antioksidan madde içeriği fazladır. Kısaca bal antioksidan yönünden zengin bir gıda olup yöre ve mevsime göre değişkenlik gösterebilir. Köyceğiz Balı Özel Seçim Çiçek Balı’mızda fenolik bileşiklerin oranı mgGAE/kg cinsinden 490.004’dir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.