WhatsApp ile iletişime geç

Kb Köyceğiz Balı Meşe Balı 250 G Cam Kavanoz

Yorumlar (2)
4.0 Ortalama Puan
 • 5
  0
 • 4
  2
 • 3
  0
 • 2
  0
 • 1
  0
Ürün Kodu : 152.BAL.MS.250.CAM
170,00 TL
Daha Fazla Köyceğiz Balı
Daha Fazla Meşe Balı

Tükendi

Gelince Haber Ver
Ücretsiz Kargo 1000 TL ve Üzeri Kargo Bedava!
Sağlam Paketleme Strafor Köpük Ambalaj

Köyceğiz Balı Meşe Balı

Kırklareli bölgemizde haziran ve temmuz ayı arasında kısa sureli olan Köyceğiz Balı Meşe Balı’nı arıcıların kovanlarını o bölgeye bırakmasıyla oluşan Salgı Balı çeşididir. Kendine has koyu rengi ve reçinemsi tadı ile Köyceğiz Balı Meşe Balı’nı Özel Lezzetler serimizde listenin en üst sırasında yer bulur.

Ürünlerimizde pastörizasyon işlemi uygulamıyoruz.

Köyceğiz Balı Meşe Balı'nı Petekten süzdükten sonra dinlendirme işleminin ardından paketleyerek 100% doğallığını koruyoruz.

Bu nedenle Köyceğiz Balı Meşe Balı’nın kristalize olması doğal bir durumdur.

Köyceğiz Balı Meşe Balı kovandaki en doğal haliyle size bir tık mesafede.

 

Analiz Sertifikalarımız

Köyceğiz Balı, arılarımızın çalışkanlıkları ve arıcılarımızın büyük özverileriyle döneminde sağılan ballardan numune alınır. Tüm ballarımız düzenli periyotlarla akredite olmuş, Türkiye’nin önde gelen bal alanında uzmanlaşmış hocalarımızın gözetiminde olduğu üniversitelerinde (Hacettepe üniversitesi, Muğla üniversitesi) analiz edilir.

Türk Gıda Kodeksi Bal Tebliği’ni esas alarak yaptırdığımız saflık analizlerimizin tümü ürünlerin yanında mevcuttur. Baldaki bu parametreleri ayrı ayrı ele alırsak;

Prolin değeri Köyceğiz Balı Meşe Balı’mızda dominant bulunan bir amino asittir. Bunun miktarı Köyceğiz Balı Meşe Balı’nın kalite kriteridir. Prolin değerinin yüksek veya düşük olması arının Köyceğiz Balı Meşe Balı yapma döneminde doğadan nektar alıp almadığının bir göstergesidir. Türk Gıda Kodeksi Bal Tebliği’ne göre Köyceğiz Balı Meşe Balı’mızda olması gereken Prolin değeri en az300mg/kg’dır. Buna göre; Köyceğiz Balı Meşe Balı’mızdaki oran 878.36mg/kg’dır.

Diastaz değeri Köyceğiz Balı Meşe Balı’mızda en fazla bulunan enzimdir. Bu enzim arıların Köyceğiz Balı Meşe Balı’nı olgunlaştırması sırasında midelerinden salgılayarak oluşturduğu ve Köyceğiz Balı Meşe Balı’na aktardığı bir enzimdir. Bu enzimin değeri Köyceğiz Balı Meşe Balı’nda ısıl işlem uygulanıp uygulanmadığının göstergesidir. Türk Gıda Kodeksi Bal Tebliği’nde Diastaz değeri en az “8” olmalıdır. Buna göre; Köyceğiz Balı Meşe Balı’mızdaki değer “10.33”tır.

Nem değeri Köyceğiz Balı Meşe Balı’nın içerisindeki su miktarını ifade etmektedir. Köyceğiz Balı Meşe Balı’nın olgunluğu ve raf ömrünün belirlenmesinde önemli rol oynar. Köyceğiz Balı Meşe Balı petek gözlerinde arılar tarafından konulduğunda nem oranı yaklaşık %30-35 civarlarındadır. Arılar kovan sıcaklığını dengelemeleri ve kanat çırpışları ile bu nem oranını %20’nin altına indirirler. %20’nin üzerinde olan Köyceğiz Balı Meşe Balı arıcılar tarafından erken hasat edildiğinin göstergesidir. Türk Gıda Kodeksi Bal Tebliği’nde nem değeri en fazla %20’dir. Köyceğiz Balı Meşe Balı’mızda bu oran %17.56’dir.

Elektriksel iletkenlik, Köyceğiz Balı Meşe Balı’ndaki mineral ve asit içeriğini belirlemek için ölçülür. Köyceğiz Balı Meşe Balı içerisinde bulunan organik asitler, mineral maddeler ve protein miktarına göre elektriksel iletkenlik değişebilir ve bunun sonucunda Köyceğiz Balı Meşe Balı’nın Salgı veya Çiçek Balı ayrımına ulaşılır. Türk Gıda Kodeksi Bal Tebliği’ne göre Salgı Ballarında elektriksel iletkenlik en az 0.8mS/cm olmalıdır. Köyceğiz Balı Meşe Balı’mızda elektriksel iletkenlik değeri 0.86mS/cm’dir.

Serbest Asitlik ve Ph değeri, Köyceğiz Balı Meşe Balı içerisinde bulunan organik asitler, mineral maddeler, protein ve karbonhidrat miktarına göre belirlenen başlıca elementlerdir. Bu uygulama Köyceğiz Balı Meşe Balı’nın fermantasyonu ve Salgı Balı’nın belirlenmesinde önemli rol oynar. Köyceğiz Balı Meşe Balı’nda bulunan asitler yalnızca Balın tat ve lezzetine etki etmezler aynı zamanda Köyceğiz Balı Meşe Balı’nda mikroorganizma gelişmesini de önlerler. Türk Gıda Kodeksi Bal Tebliği’ne göre Köyceğiz Balı Meşe Balı’nda serbest asitlik değeri en fazla 50meq/kg olmalıdır. Köyceğiz Balı Meşe Balı’mızda serbest asitlik değeri 28.69meq/kg’dır.

Hidroksimetilfurfural (HMF), Köyceğiz Balı Meşe Balı içerisindeki HMF oranı Köyceğiz Balı Meşe Balı’nın ısıl işlem görmesi, uzun süreli kötü koşullarda depolama gibi parametrelerin etkisi ile HMF miktarı artar. HMF; Köyceğiz Balı Meşe Balı’ndaki indirgen şekerlerin karbonil grupları ile aminoasitlerin ve proteinlerin amin grubunun kondenzasyonu ile oluşmaktadır. HMF değeri Köyceğiz Balı Meşe Balı’nın tazeliğinin bir göstergesidir. Türk Gıda Kodeksi Bal Tebliği’ne göre Köyceğiz Balı Meşe Balı’nda HMF oranı en fazla 40mg/kg olmalıdır. Köyceğiz Balı Meşe Balı’nda HMF oranı 1.25mg/kg’dır.

Köyceğiz Balı Meşe Balı’nda C4 ve Delta C13 değeri; Köyceğiz Balı Meşe Balı’nda C13 analizi başta kamış şekeri, mısır bazlı şeker ve Glukoz bazlı şekerin ispatı için kullanılan en yaygın yöntemdir. Bitkilerin farklı fotosentez döngülerini ele alarak Köyceğiz Balı Meşe Balı’nın ve bal proteininin izotop atomların arasındaki orandan yola çıkarak Köyceğiz Balı Meşe Balı’nda tağşiş yapılıp yapılmadığı hakkında bilgi verir. Türk Gıda Kodeksi Bal Tebliği’ne göre Köyceğiz Balı Meşe Balı’nda C13 bal ve protein fraksiyonları arasındaki işlem sonucunda C4 şeker oranı en fazla %7 olmalıdır. Köyceğiz Balı Meşe Balı’nda C4 şeker oranı %2.62’dir.

Köyceğiz Balı Meşe Balı’nda şeker profili analizi; Köyceğiz Balı Meşe Balı karbonhidratlı bir gıda olmasından dolayı kuru madde oranının yaklaşık %95-99. Bunun %85-95’ini Fruktoz ve Glukoz oluşturur. Köyceğiz Balı Meşe Balı’na tadını veren bu 2 monosakkarit bitkilerin nektarlarından veya bitkiler üzerinde yaşayan böceklerin salgılarında bulunan sakkarozun invertaz enzimi ile inversiyona uğraması sonucu meydana gelmektedir. Türk Gıda Kodeksi Bal Tebliği’nde Salgı Ballarında şeker profili miktar ve oranı en az 100g’da 45g ve Fruktoz/Glukoz oranı 1,0-1,4 arasındadır. Köyceğiz Balı Meşe Balı’mızda Fruktoz+Glukoz 70.68 ve oranı 1.15’tür.

Bir Bal'da Sakkaroz olmamalıdır. Arı topladığı nektardan tamamını inversiyona uğratarak hiç Sakkaroz kalmayıncaya kadar Fruktoz ve Glukoz olarak parçalar. Bal'da Sakkaroz varlığı tağşiş yapıldığının bir göstergesidir. Köyceğiz Balı Meşe Balı'mızda Sakkaroz bulunmamaktadır.

Polen Analizi; Köyceğiz Balı Meşe Balı’nın kaynağı olan ballı bitkiler türleri ülkemizde büyük bir kaynağa sahiptir. Türkiye’de yöresine göre değişmekte olup yaklaşık 450 bin farklı bitki çeşitliliği bulunmaktadır. Köyceğiz yöresi de Meşe Balı’na ev sahipliği yapan önemli bir lokasyondur. Ballar üzerinde gerçekleştirilen polen analizleri, onların coğrafik ve çiçek kökenlerinin bulunmasında yararlı bilgiler sunar. Polen analizi sonucunda o yöredeki nektarlı bitkilerin tayini, Köyceğiz Balı Meşe Balı’nın isimlendirilmesi, Köyceğiz Balı Meşe Balı’nın kalitesi ve verimi belirlenmektedir.

Köyceğiz Balı Meşe Balı’nda Fenolik ve Antioksidan analizi; Köyceğiz Balı Meşe Balı’nın enzimatik ve enzimatik olmayan antioksidanlarca zengin olduğu bilinmektedir. Köyceğiz Balı Meşe Balı’nın bileşiminde bulunan flavonoidler ve fenolik asitler ile bunun yanında tokoferoller, alkaloidler, askorbik asit gibi antioksidan etkiye sahip bileşiklerce zengindir. Köyceğiz Balı Meşe Balı’nın rengi genel olarak içeriğinde bulunan karotenoid ve flavonoidlere bağlıdır. Koyu renkli balların antioksidan madde içeriği fazladır. Kısaca bal antioksidan yönünden zengin bir gıda olup yöre ve mevsime göre değişkenlik gösterebilir. Köyceğiz Balı Meşe Balı’mızda fenolik bileşiklerin oranı mgGAE/kg cinsinden 685.67’dir.


Köyceğiz Balı Çiçek Balı'nın Açıklaması
Baharın gelişi ile Anadolu’nun yaylalarında hiçbir parfümde bulamayacağınız...

Köyceğiz Balı Çiçek Balı Analiz Sertifikalarımız
Köyceğiz Balı, arılarımızın çalışkanlıkları ve arıcılarımızın...

Köyceğiz Balı Meşe Balı Antioksidan ve Polen Sertifikası

Köyceğiz Balı Meşe Balı Saflık Sertifikası

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.