sadsad x
asdasd
200 TL VE ÜZERİ KARGO ÜCRETSİZ!

Köyceğiz Balı Lavanta Balı 330 G Cam Kavanoz


Köyceğiz Balı Lavanta Balı'nın Açıklaması
Hoş görüntüsü ve etkileyici kokusuyla lavantalar, haziran ayında Isparta’da kendilerini gösterirler. Uçsuz bucaksız lavanta bahçeleri...

Köyceğiz Balı Lavanta Balı Analiz Sertifikalarımız
Köyceğiz Balı, arılarımızın çalışkanlıkları ve arıcılarımızın...

Köyceğiz Balı Lavanta Balı Antioksidan Sertifikası

Köyceğiz Balı Lavanta Balı Polen Sertifikası

Köyceğiz Balı Lavanta Balı Saflık Sertifikası

Favorilere Ekle
Paylaş
50,00 TL
50,00 TL
200 TL ve üzeri kargo ücretsiz!
Favorilere Ekle
Paylaş
Ürünle İlgili Öne Çıkan Kampanyalar

{{CMP.TITLE}}

{{CMP.DESCRIPTION}}

 • Ürün Özellikleri
 • Ödeme Seçenekleri
 • Yorumlar
 • Köyceğiz Balı Lavanta Balı

  Hoş görüntüsü ve etkileyici kokusuyla lavantalar, haziran ayında Isparta’da kendilerini gösterirler. Uçsuz bucaksız lavanta bahçeleri bizleri büyülediği kadar arıları da cezbeder.

  Arıcılarımızın lavanta tarlalarına bıraktığı kovanlarla arılar, kendine has tadı ve kokusu olan Köyceğiz Balı Lavanta Balı’nı yapmaya koyulurlar. Lavantadan aldıkları nektar ve polenleri kovanlarına taşırlar. Kovanda arılar tarafından olgunlaştırılan ve suyu uçurulan Köyceğiz Balı Lavanta Balı’nı, arıcılarımızın özenle hazırladığı bizim de titizlikle laboratuvarımızda kontrol etiğimiz Köyceğiz Balı Lavanta Balı’nı en doğal kalitesiyle sizlere ulaştırıyoruz.

  Ürünlerimizde pastörizasyon işlemi uygulamıyoruz.

  İşlenmiş bal, ısıltıdığı ve ardından soğutulduğu aynı zamanda filtrasyon işlemi yapılarak poleninin alındığı bir prosesten geçer. Bu işlem normalde kristalize olan balı önlemek için yapılır ve rengi berrak homojen hale getirilir. Bununla birlikte yüksek ısı vitamin, mineral, enzim ve amino asitlerin çoğunu öldürerek sağlıklı olan tarafını kaybetmesini sağlar.

  Köyceğiz Balı Lavanta Balı'nı Petekten süzdükten sonra dinlendirme işleminin ardından paketleyerek 100% doğallığını koruyoruz.

  Bu nedenle Köyceğiz Balı Lavanta Balı’nın kristalize olması doğal bir durumdur.

  Lavanta balının stresi azaltması en bilinen özelliğidir. Antiseptik etkisiyle kaliteli bir gün geçirmenize yardımcı olur. Uykusuzluğu giderir. Karaciğer temizlenmesinde katkı sağlar.

  Cennet görünümlü lavanta bahçelerinden aldığımız ve kovandaki haliyle sizlere sunduğumuz Köyceğiz Balı Lavanta Balı’nı, Köyceğiz Balı ile sofralarınızı süslüyor!

   

  Analiz Sertifikalarımız

  Köyceğiz Balı, arılarımızın çalışkanlıkları ve arıcılarımızın büyük özverileriyle döneminde sağılan ballardan numune alınır. Tüm ballarımız düzenli periyotlarla akredite olmuş, Türkiye’nin önde gelen bal alanında uzmanlaşmış hocalarımızın gözetiminde olduğu üniversitelerinde (Hacettepe üniversitesi, Muğla üniversitesi) analiz edilir.

  Türk Gıda Kodeksi Bal Tebliği’ni esas alarak yaptırdığımız saflık analizlerimizin tümü ürünlerin yanında mevcuttur. Baldaki bu parametreleri ayrı ayrı ele alırsak;

  Prolin değeri Köyceğiz Balı Lavanta Balı’mızda dominant oranda bulunan bir amino asittir. Bunun miktarı Köyceğiz Balı Lavanta Balı’nın kalite kriteridir. Prolin değerinin yüksek veya düşük olması arının Köyceğiz Balı Lavanta Balı yapma döneminde doğadan nektar alıp almadığının bir göstergesidir. Türk Gıda Kodeksi Bal Tebliği’ne göre Köyceğiz Balı Lavanta Balı’mızda olması gereken Prolin değeri en az 300mg/kg’dır. Buna göre; Köyceğiz Balı Lavanta Balı’mızdaki oran 1192.27mg/kg’dir.

  Diastaz değeri Köyceğiz Balı Lavanta Balı’mızda en fazla bulunan enzimdir. Bu enzim arıların Köyceğiz Balı Lavanta Balı’nı olgunlaştırması sırasında midelerinden salgılayarak oluşturduğu ve Köyceğiz Balı Lavanta Balı’na aktardığı bir enzimdir. Bu enzimin değeri Köyceğiz Balı Lavanta Balı’nda ısıl işlem uygulanıp uygulanmadığının göstergesidir. Türk Gıda Kodeksi Bal Tebliği’nde Diastaz değeri en az “8” olmalıdır. Buna göre; Köyceğiz Balı Lavanta Balı’mızdaki değer “8.21”dür.

  Nem değeri Köyceğiz Balı Lavanta Balı’nın içerisindeki su miktarını ifade etmektedir. Köyceğiz Balı Lavanta Balı’nın olgunluğu ve raf ömrünün belirlenmesinde önemi rol oynar. Köyceğiz Balı Lavanta Balı petek gözlerinde arılar tarafından konulduğunda nem oranı yaklaşık %30-35 civarlarındadır. Arılar kovan sıcaklığını dengelemeleri ve kanat çırpışları ile bu nem oranını %20’nin altına indirirler. %20’nin üzerinde olan Köyceğiz Balı Lavanta Balı arıcılar tarafından erken hasat edildiğinin göstergesidir. Türk Gıda Kodeksi Bal Tebliği’nde nem değeri en fazla %20’dir. Köyceğiz Balı Lavanta Balı’mızda bu oran %17.48’dir.

  Elektriksel iletkenlik, Köyceğiz Balı Lavanta Balı’ndaki mineral ve asit içeriğini belirlemek için ölçülür. Köyceğiz Balı Lavanta Balı içerisinde bulunan organik asitler, mineral maddeler ve protein miktarına göre elektriksel iletkenlik değişebilir ve bunun sonucunda balın Salgı veya Çiçek Balı ayrımına ulaşılır. Türk Gıda Kodeksi Bal Tebliği’ne göre Çiçek Ballarında elektriksel iletkenlik en fazla 0.8mS/cm Salgı Ballarında ise en az 0.8mS/cm olmalıdır. Köyceğiz Balı Lavanta Balı’mızda elektriksel iletkenlik değeri 0.42mS/cm’dir.

  Serbest Asitlik ve Ph değeri, Köyceğiz Balı Lavanta Balı içerisinde bulunan organik asitler, mineral maddeler, protein ve karbonhidrat miktarına göre belirlenen başlıca elementlerdir. Bu uygulama Köyceğiz Balı Lavanta Balı’nın fermantasyonu ve Salgı Balı’nın belirlenmesinde önemli rol oynar. Köyceğiz Balı Lavanta Balı’nda bulunan asitler yalnızca Köyceğiz Balı Lavanta Balı’nın tat ve lezzetine etki etmezler aynı zamanda Köyceğiz Balı Lavanta Balı’nda mikroorganizma gelişmesini de önlerler. Türk Gıda Kodeksi Bal Tebliği’ne göre Köyceğiz Balı Lavanta Balı’nda serbest asitlik değeri en fazla 50meq/kg olmalıdır. Köyceğiz Balı Lavanta Balı’mızda serbest asitlik değeri 26.88meq/kg’dır.

  Hidroksimetilfurfural (HMF), Köyceğiz Balı Lavanta Balı içerisindeki HMF oranı Köyceğiz Balı Lavanta Balı’nın ısıl işlem görmesi, uzun süreli kötü koşullarda depolama gibi parametrelerin etkisi ile HMF miktarı artar. HMF; Köyceğiz Balı Lavanta Balı’ndaki indirgen şekerlerin karbonil grupları ile aminoasitlerin ve proteinlerin amin grubunun kondenzasyonu ile oluşmaktadır. HMF değeri Köyceğiz Balı Lavanta Balı’nın tazeliğin bir göstergesidir. Türk Gıda Kodeksi Bal Tebliği’ne göre Köyceğiz Balı Lavanta Balı’nda HMF oranı en fazla 40mg/kg olmalıdır. Köyceğiz Balı Lavanta Balı’nda HMF oranı “12.77”dür.

  Köyceğiz Balı Lavanta Balı’nda C4 ve Delta C13 değeri; Köyceğiz Balı Lavanta Balı’nda C13 analizi başta kamış şekeri, mısır bazlı şeker ve Glukoz bazlı şekerin ispatı için kullanılan en yaygın yöntemdir. Bitkilerin farklı fotosentez döngülerini ele alarak Köyceğiz Balı Lavanta Balı’nın ve bal proteininin izotop atomların arasındaki orandan yola çıkarak Köyceğiz Balı Lavanta Balı’nda tağşiş yapılıp yapılmadığı hakkında bilgi verir. Türk Gıda Kodeksi Bal Tebliği’ne göre Köyceğiz Balı Lavanta Balı’nda C13 bal ve protein fraksiyonları arasındaki işlem sonucunda C4 şeker oranı en fazla %7 olmalıdır. Köyceğiz Balı Lavanta Balı’nda C4 şeker oranı %5.85’dır.

  Köyceğiz Balı Lavanta Balı’nda şeker profili analizi; Köyceğiz Balı Lavanta Balı karbonhidratlı bir gıda olmasından dolayı kuru madde oranının yaklaşık %95-99. Bunun %85-95’ini Fruktoz ve Glukoz oluşturur. Köyceğiz Balı Lavanta Balı’na tadını veren bu 2 monosakkarit bitkilerin nektarlarından veya bitkiler üzerinde yaşayan böceklerin salgılarında bulunan sakkarozun invertaz enzimi ile inversiyona uğraması sonucu meydana gelmektedir. Türk Gıda Kodeksi Bal Tebliği’nde Çiçek Ballarında şeker profili miktar ve oranı en az 100g’da 60g ve Fruktoz/Glukoz oranı 0,9-1,4 arasındadır. Köyceğiz Balı Lavanta Balı’mızda Fruktoz+Glukoz 69.05 ve oranı 1.23’dir.

  Bir Bal'da Sakkaroz olmamalıdır. Arı topladığı nektardan tamamını inversiyona uğratarak hiç Sakkaroz kalmayıncaya kadar Fruktoz ve Glukoz olarak parçalar. Bal'da Sakkaroz varlığı tağşiş yapıldığının bir göstergesidir. Köyceğiz Balı Lavanta Balı'mızda Sakkaroz bulunmamaktadır.

  Polen Analizi; Köyceğiz Balı Lavanta Balı’nın kaynağı olan ballı bitkiler türleri ülkemizde büyük bir kaynağa sahiptir. Türkiye’de yöresine göre değişmekte olup yaklaşık 450 bin farklı bitki çeşitliliği bulunmaktadır. Köyceğiz yöresi de Çam Balı’na ev sahipliği yapan önemli bir lokasyondur. Ayrıca yöremizde bulunan arıcılarımız gezginci olduklarından dolayı bahar ayı geldiği zaman Türkiye’nin dört bir yanına kovanlarını bırakırlar. Artık arılar bu bitki zenginliğinin keyfini çıkararak bal yaparlar. Sağımı yapılan bu ballar üzerinde gerçekleştirilen polen analizleri, onların coğrafik ve çiçek kökenlerinin bulunmasında yararlı bilgiler sunar. Polen analizi sonucunda o yöredeki nektarlı bitkilerin tayini, Köyceğiz Balı Lavanta Balı’mızın isimlendirilmesi, Köyceğiz Balı Lavanta Balı’mızın kalitesi ve verimi belirlenmektedir.

  Köyceğiz Balı Lavanta Balı’nda Fenolik ve Antioksidan analizi; Antioksidanlar vücutta serbest radikallerin oluşumunu engelleyerek hücrenin zarar görmesini önleyen bileşiklerdir. Bu reaksiyonlar yiyeceklerde toksik olabilmekte ve sağlık problemlerine sebep olabilmektedir. Kısaca antioksidan aktivite vücuttaki oksidatif reaksiyonları azaltabilmektedir. Köyceğiz Balı Lavanta Balı’nın enzimatik ve enzimatik olmayan antioksidanlarca zengin olduğu bilinmektedir. Köyceğiz Balı Lavanta Balı’nın bileşiminde bulunan flavonoidler ve fenolik asitler ile bunun yanında tokoferoller, alkaloidler, askorbik asit gibi antioksidan etkiye sahip bileşiklerce zengindir. Köyceğiz Balı Lavanta Balı’nın rengi genel olarak içeriğinde bulunan karotenoid ve flavonoidlere bağlıdır. Koyu renkli balların antioksidan madde içeriği fazladır. Kısaca bal antioksidan yönünden zengin bir gıda olup yöre ve mevsime göre değişkenlik gösterebilir. Köyceğiz Balı Lavanta Balı’mızda fenolik bileşiklerin oranı mgGAE/kg cinsinden 730.037’dir.


 • Köyceğiz Balı Lavanta Balı'nın Açıklaması
  Hoş görüntüsü ve etkileyici kokusuyla lavantalar, haziran ayında Isparta’da kendilerini gösterirler. Uçsuz bucaksız lavanta bahçeleri...

  Köyceğiz Balı Lavanta Balı Analiz Sertifikalarımız
  Köyceğiz Balı, arılarımızın çalışkanlıkları ve arıcılarımızın...

  Köyceğiz Balı Lavanta Balı Antioksidan Sertifikası

  Köyceğiz Balı Lavanta Balı Polen Sertifikası

  Köyceğiz Balı Lavanta Balı Saflık Sertifikası

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.