WhatsApp ile iletişime geç
sadsad x
asdasd

Kb Köyceğiz Balı Çörekotu Balı 330 G Kavanoz

200,00 TL
Adet:

-

+

1.000 TL ve üzeri kargo ücretsiz!
 • Ürün Özellikleri
 • Analiz Belgeleri
 • Yorumlar
 • Tavsiye Et
 • Köyceğiz Balı Çörekotu Balı

  Burdur’un eşsiz florasından bereket tanesi olarak adlandırılan çörek otu, haziran-temmuz aylarında çiçek açar. Siyah olan tohumuna tezat olarak rengarenk açan bu çiçekler, kokusuyla arıları cezbeder. Köyceğiz yöremizin gezgin arıcıları da kovanlarını bu bölgelere bırakarak şifa deposu olan Köyceğiz Balı Çörek Otu Balı’nın yolculuğunu başlatırlar.

  Ürünlerimizde pastörizasyon işlemi uygulamıyoruz.

  Köyceğiz Balı Çörekotu Balı'nı Petekten süzdükten sonra dinlendirme işleminin ardından paketleyerek 100% doğallığını koruyoruz.

  Bu nedenle Köyceğiz Balı Çörekotu Balı’nın kristalize olması doğal bir durumdur.

  Bitkinin kendine has özelliklerini içeren Çörek Otu nektarını, arılar topladıktan sonra kovanda olgunlaştırırlar. Arıcılarımızın kovandan aldığı ve bizim de en doğal haliyle sofralarınıza ulaştırdığımız Köyceğiz Balı Çörek Otu Balı’nın mucizevi birçok etkisi vardır.

  Çörek otunun mucizevi özellikleriyle harmanlanıp siz lezzet tutkunlarına ulaştırdığımız Köyceğiz Balı Çörek Otu Balı, Köyceğiz Balı farkıyla bir tık mesafenizde!

   

  Analiz Sertifikalarımız

  Köyceğiz Balı, arılarımızın çalışkanlıkları ve arıcılarımızın büyük özverileriyle döneminde sağılan ballardan numune alınır. Tüm ballarımız düzenli periyotlarla akredite olmuş, Türkiye’nin önde gelen bal alanında uzmanlaşmış hocalarımızın gözetiminde olduğu üniversitelerinde (Hacettepe üniversitesi, Muğla üniversitesi) analiz edilir.

  Türk Gıda Kodeksi Bal Tebliği’ni esas alarak yaptırdığımız saflık analizlerimizin tümü ürünlerin yanında mevcuttur. Baldaki bu parametreleri ayrı ayrı ele alırsak;

  Prolin değeri Köyceğiz Balı Çörekotu Balı’mızda dominant oranda bulunan bir amino asittir. Bunun miktarı Köyceğiz Balı Çörekotu Balı’nın kalite kriteridir. Prolin değerinin yüksek veya düşük olması arının Köyceğiz Balı Çörekotu Balı yapma döneminde doğadan nektar alıp almadığının bir göstergesidir. Türk Gıda Kodeksi Bal Tebliği’ne göre Köyceğiz Balı Çörekotu Balı’mızda olması gereken Prolin değeri en az 300mg/kg’dır. Buna göre; Köyceğiz Balı Çörekotu Balı’mızdaki oran 1448.44mg/kg’dür.

  Diastaz değeri Köyceğiz Balı Çörekotu Balı’mızda en fazla bulunan enzimdir. Bu enzim arıların Köyceğiz Balı Çörekotu Balı’nı olgunlaştırması sırasında midelerinden salgılayarak oluşturduğu ve Köyceğiz Balı Çörekotu Balı’na aktardığı bir enzimdir. Bu enzimin değeri Köyceğiz Balı Çörekotu Balı’nda ısıl işlem uygulanıp uygulanmadığının göstergesidir. Türk Gıda Kodeksi Bal Tebliği’nde Diastaz değeri en az “8” olmalıdır. Buna göre; Köyceğiz Balı Çörekotu Balı’mızdaki değer “11.12”dir.

  Nem değeri Köyceğiz Balı Çörekotu Balı’nın içerisindeki su miktarını ifade etmektedir. Köyceğiz Balı Çörekotu Balı’nın olgunluğu ve raf ömrünün belirlenmesinde önemi rol oynar. Köyceğiz Balı Çörekotu Balı petek gözlerinde arılar tarafından konulduğunda nem oranı yaklaşık %30-35 civarlarındadır. Arılar kovan sıcaklığını dengelemeleri ve kanat çırpışları ile bu nem oranını %20’nin altına indirirler. %20’nin üzerinde olan Köyceğiz Balı Çörekotu Balı arıcılar tarafından erken hasat edildiğinin göstergesidir. Türk Gıda Kodeksi Bal Tebliği’nde nem değeri en fazla %20’dir. Köyceğiz Balı Çörekotu Balı’mızda bu oran %19’dir.

  Elektriksel iletkenlik, Köyceğiz Balı Çörekotu Balı’ndaki mineral ve asit içeriğini belirlemek için ölçülür. Köyceğiz Balı Çörekotu Balı içerisindeki organik asitler, mineral maddeler ve protein miktarına göre elektriksel iletkenlik değişebilir ve bunun sonucunda Köyceğiz Balı Çörekotu Balı’nın Salgı veya Çiçek Balı ayrımına ulaşılır. Türk Gıda Kodeksi Bal Tebliği’ne göre Çiçek Ballarında elektriksel iletkenlik en fazla 0.8mS/cm olmalıdır. Köyceğiz Balı Çörekotu Balı’mızda elektriksel iletkenlik değeri 0.95mS/cm’dir.

  Serbest Asitlik ve Ph değeri, Köyceğiz Balı Çörekotu Balı içerisinde bulunan organik asitler, mineral maddeler, protein ve karbonhidrat miktarına göre belirlenen başlıca elementlerdir. Bu uygulama Köyceğiz Balı Çörekotu Balı’nın fermantasyonu ve Salgı Balı’nın belirlenmesinde önemli rol oynar. Köyceğiz Balı Çörekotu Balı’nda bulunan asitler yalnızca balın tat ve lezzetine etki etmezler aynı zamanda Köyceğiz Balı Çörekotu Balı’nda mikroorganizma gelişmesini de önlerler. Türk Gıda Kodeksi Bal Tebliği’ne göre Köyceğiz Balı Çörekotu Balı’nda serbest asitlik değeri en fazla 50meq/kg olmalıdır. Köyceğiz Balı Çörekotu Balı’nda serbest asitlik değeri 44.60meq/kg’dır.

  Hidroksimetilfurfural (HMF), Köyceğiz Balı Çörekotu Balı içerisindeki HMF oranı Köyceğiz Balı Çörekotu Balı’nın ısıl işlem görmesi, uzun süreli kötü koşullarda depolama gibi parametrelerin etkisi ile HMF miktarı artar. HMF; Köyceğiz Balı Çörekotu Balı’ndaki indirgen şekerlerin karbonil grupları ile aminoasitlerin ve proteinlerin amin grubunun kondenzasyonu ile oluşmaktadır. HMF değeri Köyceğiz Balı Çörekotu Balı’nın tazeliğinin bir göstergesidir. Türk Gıda Kodeksi Bal Tebliği’ne göre Köyceğiz Balı Çörekotu Balı’nda HMF oranı en fazla 40mg/kg olmalıdır. Köyceğiz Balı Çörekotu Balı’nda HMF oranı “11.22”dir.

  Köyceğiz Balı Çörekotu Balı’nda C4 ve Delta C13 değeri; Köyceğiz Balı Çörekotu Balı’nda C13 analizi başta kamış şekeri, mısır bazlı şeker ve Glukoz bazlı şekerin ispatı için kullanılan en yaygın yöntemdir. Bitkilerin farklı fotosentez döngülerini ele alarak Köyceğiz Balı Çörekotu Balı’nın ve bal proteininin izotop atomların arasındaki orandan yola çıkarak Köyceğiz Balı Çörekotu Balı’nda tağşiş yapılıp yapılmadığı hakkında bilgi verir. Türk Gıda Kodeksi Bal Tebliği’ne göre Köyceğiz Balı Çörekotu Balı’nda C13 bal ve protein fraksiyonları arasındaki işlem sonucunda C4 şeker oranı en fazla %7 olmalıdır. Köyceğiz Balı Çörekotu Balı’nda C4 şeker oranı %2.29’dür.

  Köyceğiz Balı Çörekotu Balı’nda şeker profili analizi; Köyceğiz Balı Çörekotu Balı karbonhidratlı bir gıda olmasından dolayı kuru madde oranının yaklaşık %95-99. Bunun %85-95’ini fFuktoz ve Glukoz oluşturur. Köyceğiz Balı Çörekotu Balı’na tadını veren bu 2 monosakkarit bitkilerin nektarlarından veya bitkiler üzerinde yaşayan böceklerin salgılarında bulunan sakkarozun invertaz enzimi ile inversiyona uğraması sonucu meydana gelmektedir. Türk Gıda Kodeksi Bal Tebliği’nde Çiçek Ballarında şeker profili miktar ve oranı en az 100g’da 60g ve Fruktoz/Glukoz oranı 0,9-1,4 arasındadır. Köyceğiz Balı Çörekotu Balı’nda Fruktoz+Glukoz 60.86 ve oranı 1.71’dir.

  Bir Bal'da Sakkaroz olmamalıdır. Arı topladığı nektardan tamamını inversiyona uğratarak hiç Sakkaroz kalmayıncaya kadar Fruktoz ve Glukoz olarak parçalar. Bal'da Sakkaroz varlığı tağşiş yapıldığının bir göstergesidir. Köyceğiz Balı Çörekotu Balı'mızda Sakkaroz bulunmamaktadır.

  Polen Analizi; Köyceğiz Balı Çörekotu Balı’nın kaynağı olan ballı bitkiler türleri ülkemizde büyük bir kaynağa sahiptir. Türkiye’de yöresine göre değişmekte olup yaklaşık 450 bin farklı bitki çeşitliliği bulunmaktadır. Köyceğiz yöresi de Çam Balı’na ev sahipliği yapan önemli bir lokasyondur. Ayrıca yöremizde bulunan arıcılarımız gezginci olduklarından dolayı bahar ayı geldiği zaman Türkiye’nin dört bir yanına kovanlarını bırakırlar. Artık arılar bu bitki zenginliğinin keyfini çıkararak bal yaparlar. Sağımı yapılan bu Ballar üzerinde gerçekleştirilen polen analizleri, onların coğrafik ve çiçek kökenlerinin bulunmasında yararlı bilgiler sunar. Polen analizi sonucunda o yöredeki nektarlı bitkilerin tayini, Köyceğiz Balı Çörekotu Balı’nın isimlendirilmesi, Köyceğiz Balı Çörekotu Balı’nın kalitesi ve verimi belirlenmektedir.

  Köyceğiz Balı Çörekotu Balı’nda Fenolik ve Antioksidan analizi; Köyceğiz Balı Çörekotu Balı’nın bileşiminde bulunan flavonoidler ve fenolik asitler ile bunun yanında tokoferoller, alkaloidler, askorbik asit gibi antioksidan etkiye sahip bileşiklerce zengindir. Köyceğiz Balı Çörekotu Balı’nın rengi genel olarak içeriğinde bulunan karotenoid ve flavonoidlere bağlıdır. Koyu renkli balların antioksidan madde içeriği fazladır. Kısaca bal antioksidan yönünden zengin bir gıda olup yöre ve mevsime göre değişkenlik gösterebilir. Köyceğiz Balı Çörekotu Balı’mızda fenolik bileşiklerin oranı mgGAE/kg cinsinden 1066.543’tür.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.