KARGO, ÖDEME ve TESLİMAT 

1-NAKİT ÖDEME:
Banka Havalesi veya EFT (Elektronik Fon Transferi) yaparak YAPI ve KREDİ BANKASI Köyceğiz Şb.Kodu:1132 SÜLEYMAN TUNAHAN ÖZÇAKIR Hesap No:88187865, IBAN:TR580006701000000088187865 hesaba (TL) ödemeyi yapabilirsiniz

2-KREDİ KARTI:
Her türlü kredi kartınıza online tek ödeme yapabilirsiniz. Online ödemelerinizde siparişiniz sonunda kredi kartınızdan tutar çekim işlemi gerçekleşecektir. Sipariş iptallerinde kredi kartınıza para iadesi 3 iş günü içerisinde yapılacaktır.

3-SİPARİŞ BEDELİ İADESİ:
Siparişlerinizin olası sebeplerle iptali durumunda; ÖZÇAKIRLAR GIDA SAN.ve TİC.-SÜLEYMAN TUNAHAN ÖZÇAKIR firması üç iş günü içerisinde ürün bedelini hesabınıza veya kredi kartınıza iade eder. Ancak, banka hesap bilgilerinizi veya kredi kartı bilgilerinizi doğru ve eksiksiz olarak firmamıza bildirmeniz gerekmektedir.

4-KARGO TAKİBİ:
100 TL. üzeri siparişlerinizde kargo gönderim ücreti bize aittir. Ödemeyi kapıda nakit veya kredi kartı ile ödemek isterseniz, sipariş toplamına eklenen 10 TL.  ilave ücret kargo firmasının talep ettiği ücrettir. Sipariş etmiş olduğunuz ürünleri haftaiçi saat 15:00'e kadar, cumartesi saat 11:00'e kadar aynı gün kargoya teslim ediyoruz. Siparişinizin onaylanması, paketlenmesi, kargoya verilip takip bilgisinin size bildirimi e posta, WhatsApp veya SMS yoluyla mutlaka iletilir. Bu bilgilendirmelerin hiçbiri size ulaşmadıysa sitemize üye girişi yaptıktan sonra Siparişlerimden siparişin bilgilerine ulaşabilirsiniz.
Yine de sipariş bilgisine ulaşamıyorsanız bizimle iletişim kurabilirsiniz. Kargonun teslim süresi 1 (bir) ile 4 (dört) iş günüdür. Gecikmesi muhtemel teslimat durumunda size bilgi verilecektir

5-TESLİMAT:
Ürün teslimatının aksamadan gerçekleştirilebilmesi için lütfen gün içinde bulunduğunuz yerin adresini teslimat adresi olarak bildiriniz.
Talepleriniz sipariş sonunda belirlemiş olduğunuz teslimat tipine göre hazırlanmak üzere işleme alınacaktır. Siparişleriniz onaylandıktan sonra en geç 1 (bir) iş günü sonunda Kargo firmasına teslim edilir.
Müşteri temsilcilerimize danışarak değişik teslimat şartları konusunda görüşebilirsiniz. Ayrıca kargo teslimatları sadece Türkiye için geçerlidir

6-ÖDEME TAKİBİ:
Söz konusu sistem herhangi bir sorun nedeni ile işlemi gerçekleştiremiyorsa ödeme sayfası sonucunda ziyaretçimiz bu durumdan haberdar edilmektedir.
Belirtilen adreste herhangi bir hata durumunda teslimatı gerçekleşemeyen sipariş ile ilgili olarak siparişi veren ile bağlantı kurulmaktadır.
Ziyaretçimiz tarafından belirtilen e-posta adresinin geçerliliği siparişin aktarılmasını takiben gönderilen otomatik e-posta ile teyit edilmektedir.
Teslimatın gerçekleşmesi konusunda müşteri kadar kredi kartı sistemini kullandığımız bankaya karşı da sorumluluğumuz söz konusudur.  
7-KARGO TESLİM ALMA SÜRECİ:
Sevkiyat sırasında zarar gördüğünü düşündüğünüz paketleri, teslim aldığınız firma yetkilisi önünde açıp kontrol ediniz. Kargo firmasının getirdiği pakette herhangi bir deformasyon veya içindeki ürünün zarar görebileceğini size düşündüren herhangi bir şüphe var ise kargo formunu imzalamadan kargo görevlisinin yanında paketi açıp içindeki siparişlerinizin fiziksel durumunu kontrol ediniz. Paketi hasarlı olan ürünlerin teslim alınması durumunda içindeki ürünlerin hasarından veya eksikliğinden  sorumlu değiliz.Ürün teslim alındıktan sonra kargo firmasının görevini tam olarak yerine getirdiği kabul edilmektedir.
Ürün hasarlı ise, tutanağı en kısa zamanda WhatsApp 0537 944 3848 no.lu hattımıza, 0252 274 0555 numaralı fax'a ya da info@koycegizbali.com mail adresine bildiriniz.
Bu işlemleri gerçekleştirdiğiniz takdirde paketinizle ilgili çalışmalara başlayarak, en kısa zamanda teslimatın tekrarlanmasını sağlayacağız.
Bu e-posta içinde ürünü neden iade etmek istediğinizi kısaca açıklarsanız ürün ile ilgili çalışmalarımızda bize yardımcı olmuş olursunuz.